Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje na swoją skrzynkę pocztową, być na bieżąco z prawem żywieniowym oraz wiedziedź co możemy Ci zaoferować w ramach szkoleń, przyłącz sie do nas subskrybująć newsletter.

zapisz się >

Aktualności

2016-06-22 powrót

Żywność dla sportowców nie będzie miała odrębnej kategorii - Raport Komisji Europejskiej

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia 609/2013 w sprawie żywności przeznaczonej dla niemowląt i małych dzieci oraz żywności specjalnego przeznaczenia medycznego i środków spożywczych zastępujących całodzienną dietę, do kontroli masy ciała (zwanego dalej „Rozporządzeniem 609/2013) Komisja Europejska była zobligowana do przygotowania raportu na temat konieczności – o ile taka zachodzi – przyjęcia przepisów dotyczących żywności przeznaczonej dla sportowców. Raport miał być przyjęty do 20 lipca 2015 roku a  został opublikowany z prawie rocznym opóźnieniem.

WPROWADZENIE

Żywność dla sportowców jest obecnie klasyfikowana jako żywność specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub żywność ogólnego spożycia. Rozporządzenie FSG nie obejmuje swoim zakresem tej kategorii, ze względu na fakt, że skoncentrowane jest na żywności dla wybranych wrażliwych grup konsumentów.

W związku z rozpoczęciem okresu stosowania Rozporządzenia 609/2013 już za 28 dni (od 20 lipca 2016 r.) żywność dla sportowców będzie podlegała wymaganiom określonym w przepisach horyzontalnych prawa żywnościowego.

Na potrzeby opracowania Raportu żywność dla sportowców została podzielona na trzy kategorie:

  • Napoje dla sportowców
  • Produkty proteinowe służące wzmocnieniu mięśni i produkty służące regeneracji potreningowej
  • Produkty dodające energii i zwiększające wydajność oraz produkty do ciągłej suplementacji

 

Z Raportu dowiadujemy się, że nie wszystkie Państwa Członkowskie UE podzieliły opinię,  że żywność dla sportowców nie potrzebuje odrębnej kategorii. 6 Państw było innego zdania.

KONSEKWENCJE

Po 20 lipca 2016 r. informacje dla konsumentów na temat żywności dla sportowców muszą być zgodne z Rozporządzeniem 1169/2011. Ponadto, każda informacja, stanowiąca oświadczenie żywieniowe lub zdrowotne będzie musiała spełniać wymagania Rozporządzenia 1924/2006 w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych.

Obecnie jest kilka autoryzowanych oświadczeń, dotyczących benefitów dla osób uprawiających sport. Nie ma natomiast oświadczeń zdrowotnych dla wielu składników popularnie występujących w żywności dla sportowców (np. BCAA).

Żywność dla sportowców, która trafi do kategorii suplementy diety lub żywności wzbogacanej będzie podlegała wymogowi powiadomienia GIS.

GŁÓWNA KONKLUZJA RAPORTU

Horyzontalne przepisy prawa żywnościowego dostarczają niezbędnych środków w celu zapewnienia, bezpieczeństwa, składu, informacji dla konsumentów w odniesieniu do żywności dla sportowców.

Jeśli mają Państwo pytania:

  • Jak prawidłowo określić nazwę żywności dla sportowców, która nie będzie PARNUTSem
  • Jak zmienić oznakowanie w tym znakowanie wartością odżywczą
  • Jak dokonać notyfikacji do GIS? Czy notyfikacji podlegają tylko nowe produkty czy również te które są już na rynku?
  • Do kiedy można wykorzystać wyprodukowany już towar?

Zapraszamy do kontaktu z Doradcami IGIFC igifc@igifc.pl oraz na Szkolenie: Suplementy diety i Rozporządzenie 609/2013, które odbędzie się w listopadzie, szczegóły wkrótce.