Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje na swoją skrzynkę pocztową, być na bieżąco z prawem żywieniowym oraz wiedziedź co możemy Ci zaoferować w ramach szkoleń, przyłącz sie do nas subskrybująć newsletter.

zapisz się >

Aktualności

2016-08-17 powrót

Lactobacillus plantarum, roztwory węglowodanów i β-galaktozydaza bez oświadczeń zdrowotnych

W dzisiejszym Dzienniku Urzędowym UE (L 222) zostały opublikowane dwa Rozporządzenia Komisji odrzucające trzy oświadczenia zdrowotne:

ROZPORZĄDZENIE 2016/1379 – w sprawie odmowy udzielenia zezwolenia na oświadczenia:

  • Regularne spożywanie (przez przynajmniej osiem tygodni) sera Südamejuust (ang. „heart cheese” czyli „ser przyjazny sercu”) marki Harmony™, zawierającego Lactobacillus plantarum TENSIA® w ilości 50 g dziennie pomaga w zachowaniu zdrowego układu sercowo-naczyniowego i serca poprzez obniżenie ciśnienia krwi/ symbol serca/.
  • Roztwory węglowodanów pomagają utrzymać wytrzymałość podczas długotrwałych ćwiczeń wytrzymałościowych.

W przypadku obydwu oświadczeń z artykułu 13.5 nie wykazano związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy spożywaniem składników a efektem dla zdrowia.

ROZPORZĄDZENIE 2016/1381 w sprawie odmowy udzielenia zezwolenia na oświadczenie:

  • Colief®/laktaza obniża obciążenie laktozą w pożywieniu dla niemowląt i redukuje konsekwencje nieprawidłowego trawienia laktozy u niemowląt cierpiących na kolkę, niebędących w stanie skutecznie strawić całej laktozy w przyjmowanym pożywieniu.

W przypadku tego oświadczenia z art. 14.1.b) (rozwój i zdrowie dzieci) EFSA stwierdził, że przedstawiona dokumentacja nie jest wystarczająca, by wykazać związek przyczynowo-skutkowy między spożywaniem β-galaktozydazy uzyskanej z Kluyveromyces lactis, zawartej w produkcie Colief® a zmniejszeniem dolegliwości żołądkowo-jelitowych

Oświadczenia nie mogą być stosowane.

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące:

  • stosowania oświadczeń,
  • zmiany treści oświadczeń,
  • opracowania listy dowodów naukowych uzasadniających zastosowane oświadczenia,
  • opracowania wniosku o uzyskanie zezwolenia na stosowanie oświadczeń

zapraszamy do kontaktu z Doradcami IGIFC igifc@igifc.pl

Najbliższe szkolenia podczas, których będziemy omawiać m.in. oświadczenia:

18-19 października - Jesienna Szkoła WPROWADZENIE do Prawa Żywnościowego - czyli co każdy z branży wiedzieć powinien [SZCZEGÓŁY]

16 listopada - Suplementy diety i żywność dla szczególnych konsumentów 609/2013 - zmiany w przepisach i praktyczne wskazówki [SZCZEGÓŁY]