Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje na swoją skrzynkę pocztową, być na bieżąco z prawem żywieniowym oraz wiedziedź co możemy Ci zaoferować w ramach szkoleń, przyłącz sie do nas subskrybująć newsletter.

zapisz się >

Aktualności

2014-05-09 powrót

Skład preparatów do żywienia niemowląt – propozycja nowych wytycznych

Z końcem kwietnia Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności opublikował projekt opinii naukowej w sprawie wymagań dotyczących składu preparatów stosowanych w żywieniu niemowląt. Ostateczna treść opinii naukowej posłuży przy aktualizacji i wprowadzeniu zmian w przepisach prawa żywnościowego obowiązujących dla tej kategorii.

Ocenia się, iż obowiązujące akty prawne z tego obszaru wymagają aktualizacji ze względu na postęp wiedzy naukowej od czasu ostatnich opracowań, które stanowią bazę przepisów stosowanych obecnie.

Opinia opiera się na założeniu, że wszystkie preparaty przeznaczone dla niemowląt muszą być bezpieczne i spełniać szczególne potrzeby żywieniowe zdrowych niemowląt, niezależnie czy stosowane są jako jedyne źródło pokarmu w pierwszych miesiącach życia, czy też jako podstawowy płynny składnik stopniowo różnicującej się diety, stosowany w żywieniu niemowląt od momentu wprowadzenia odpowiedniego żywienia uzupełniającego.

W oparciu o aktualny stan wiedzy na temat zapotrzebowania i sposobu żywienia niemowląt w Unii Europejskiej oraz przy uwzględnieniu opinii uznanych grup eksperckich, EFSA dostrzega potrzebę zmiany obowiązujących wytycznych m.in. ze względu na ryzyko…