Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje na swoją skrzynkę pocztową, być na bieżąco z prawem żywieniowym oraz wiedziedź co możemy Ci zaoferować w ramach szkoleń, przyłącz sie do nas subskrybująć newsletter.

zapisz się >

Aktualności

2016-11-22 powrót

Czy suplementy diety, FSMP i dodatki to artykuły rolno – spożywcze?

Zarówno definicja artykułu rolno – spożywczego (zawarta w ustawie z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych) jak i definicja suplementu diety (zawarta w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia) funkcjonują w sposób niezmienny od kilku lat w przepisach prawa żywnościowego, jednak co jakiś czas pojawiają się wątpliwości czy suplement diety i FSMP są artykułami rolno – spożywczymi.

WPROWADZENIE

Zgodnie z art. 3 ustęp 1 ustawy o jhar-s artykuły rolno-spożywczez to produkty rolne, runo leśne, dziczyzna, organizmy morskie i słodkowodne w postaci surowców, półproduktów oraz wyrobów gotowych otrzymywanych z tych surowców i półproduktów, w tym środki spożywcze. Suplement diety i FSMP to środki spożywcze inaczej: żywność - która jest zdefiniowana w Rozporządzeniu 178/2002.

KONSEKWENCJE DLA FIRM

Uznanie suplementu diety i FSMP za artykuł  rolno – spożywczy to nie tylko kwestia nadzoru Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych i Inspekcji Handlowej, ale również dodatkowe obowiązki podmiotów branży spożywczej np. odpowiednie zgłoszenie działalności.

WĄTPLIWOŚCI

Na rynku są bardzo różne kategorie suplementów diety ze względu na pochodzenie składników. Są takie, których skład opiera się na preparatach roślinnych ale dostępne też są suplementy wytworzone na bazie składników syntetycznych.  Jakie podejście zastosować  w takiej sytuacji?

 

Ze względu na znaczenie zagadnienia szczegółowo omówimy je na jednym z wykładów i podczas panelu eksperckiego na VII LETNIEJ SZKOLE PRAWA ŻYWNOŚCIOWEGO – SKŁAD OZNAKOWANIE KONTROLA ŻYWNOŚCI

Odpowiemy na pytania:

  • Czy wszystkie suplementy diety to artykuły r-s?
  • Jakie obowiązki nakłada ustawa o jakości handlowej artykułów r-s na producentów?
  • Jakie informacje i kiedy należy zgłosić w związku z tym, że żywność jest artykułem r-s?
  • Czy izotoniki i tzw. „żywność funkcjonalna” to też artykuł rolno – spożywczy?
  • Jaki jest podział kompetencji pomiędzy Inspekcjami: Handlową, Sanitarną, Jakości Handlowej Artykułów R-S?

 

VII LSPŻ odbędzie się w dniach 6-7-8 czerwca 2017 r. w Pałacu Zdunowo, pod Warszawą szczegóły już wkrótce  na www.igifc.pl

 

Zostało 30% miejsc - pozostałe zarezerwowane. Rezerwacji można dokonać wysyłając maila na igifc@igifc.pl