Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje na swoją skrzynkę pocztową, być na bieżąco z prawem żywieniowym oraz wiedziedź co możemy Ci zaoferować w ramach szkoleń, przyłącz sie do nas subskrybująć newsletter.

zapisz się >

Aktualności

2017-02-22 powrót

Znakowanie wartością odżywczą - ODPOWIEDZI na pytania producentów

Deklarowanie wartości odżywczej na etykietach środków spożywczych jest (poza określonymi w przepisach wyjątkami) od ponad 2 miesięcy obowiązkowe na mocy Rozporządzenia 1169/2011 w sprawie informacji dla konsumentów. Wiele firm już wcześniej zaczęło znakować produkty informacją o wartości odżywczej zgodnie z nowym schematem i wymogami m.in. na zasadzie dobrowolności.

Pomimo tego, że przepisy są znane od 2011 roku i opublikowano kilka przewodników na temat ich interpretacji, opracowanie właściwej deklaracji wartości odżywczej związane jest wciąż z wieloma wątpliwościami, np.:

  • Czy zaokrąglanie wartości liczbowych w tabeli jest obowiązkowe czy dobrowolne (Co na to przewodnik Komisji Europejskiej)?
  • Znikome wartości - Jak powinien brzmieć tekst w przypadku skrócenia tabeli np. o informację dotyczącą zawartości tłuszczów: „zawiera znikome ilości tłuszczów, kwasów nasyconych” czy „zawiera znikome ilości tłuszczów (w tym kwasów nasyconych)” i czy jest OBOWIĄZKOWY?
  • Produkt łapie się na wyjątek dla 25cm2 czyli generalnie nie ma obowiązku znakowania wartością odżywczą. Ale co w przypadku gdy są oświadczenia? Czy wciąż możliwe jest skorzystanie z odstępstwa i pominięcie informacji o wartości odżywczej?
  • RWS dla błonnika czy możliwe jest odnoszenie się do % referencyjnych wartości spożycia w przypadku tego składnika?
  • RWS dla niemowląt i małych dzieci - Czy za punkt odniesienia można przyjąć krajowe normy żywienia?
  • Tabela na EU i USA – Dlaczego niektóre firmy na rynku polskim stosują dwie różne tabele pomimo wyraźnego sprzeciwu Państw Członkowskich i Komisji Europejskiej?

Już 23 marca, w Warszawie wyjaśnimy opisane wyżej wątpliwości i odpowiemy na pytania. Wskażemy także wybrane stanowiska państw członkowskich prezentowanych na forach grup roboczych, prezentowane podczas spotkań organizacji branżowych, a także w rozmowach kuluarowych.

Zapraszamy na szkolenie:

ZNAKOWANIE ŻYWNOŚCI – aktualne problemy

Szczegóły  TUTAJ