Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje na swoją skrzynkę pocztową, być na bieżąco z prawem żywieniowym oraz wiedziedź co możemy Ci zaoferować w ramach szkoleń, przyłącz sie do nas subskrybująć newsletter.

zapisz się >

Aktualności

2017-06-09 powrót

Składniki roślinne – oświadczenia i stosowanie – KONSULTACJE

Od kilku lat trwa dyskusja nad rozstrzygnięciem w zakresie stosowania oświadczeń dotyczących składników roślinnych i profili składników odżywczych. Prace nad oświadczeniami przyczyniły się również do tego, aby szerzej spojrzeć na stosowanie składników roślinnych i ich przetworów w żywności.

Branża spożywcza, przede wszystkim suplementowa, zdaje sobie z pewnością sprawę z tego, że jedną z rozważanych opcji jest ocena oświadczeń zgodnie z aktualną praktyka i podejściem EFSA, co w praktyce może oznaczać odrzucenie tj. zakaz stosowania, około 95% oświadczeń znajdujących się na liście PNEDING.

Komisja Europejska (KE) proponuje różne działania, żeby zebrać informacje, w oparciu o które mogłaby zaproponować rozwiązanie. Jednym z takich działań są konsultacje z firmami. Jest to wyjątkowa okazja do tego, aby wypowiedzieć się na temat możliwych rozwiązań.

KE opracowała kwestionariusz (w załączeniu), który należy wypełnić i przesłać do KE (SANTE-CLAIMS-EVALUATION@ec.europa.eu)

Konsultacje przeznaczone są dla firm spełniających warunki dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP ang. SME) i kończą się 23 czerwca br. 

Komisarz ds. zdrowia Vytenis Andriukaitis zapowiedział, że rozwiązanie powinno być zdrożone do końca jego kadencji, która upływa 31 października 2019 r.