Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje na swoją skrzynkę pocztową, być na bieżąco z prawem żywieniowym oraz wiedziedź co możemy Ci zaoferować w ramach szkoleń, przyłącz sie do nas subskrybująć newsletter.

zapisz się >

Aktualności

2017-11-29 powrót

Klasyfikacja FSMP - najnowsze wytyczne Komisji Europejskiej

25 listopada br. w Dzienniku Urzędowym UE opublikowano Zawiadomienie Komisji w sprawie klasyfikacji żywności specjalnego przeznaczenia medycznego (FSMP).

WPROWADZENIE

Ten dokument to wytyczne mające służyć inspekcjom w egzekwowaniu prawa, a firmom w jego stosowaniu poprzez właściwą kwalifikację produktów wprowadzanych na rynek.

W Dokumencie zostały wskazane przykłady produktów (np. luteina i zeaksantyna w starczym zwyrodnieniu plamki żółtej, witamina D dla niemowląt) oraz docelowych grup konsumentów (np.: zdrowe niemowlęta, kobiety w ciąży, sportowcy), które nie wpisują się w koncepcję żywności specjalnego przeznaczenia medycznego.

Zawiadomienie Komisji to publikacja o charakterze technicznym, która może mieć duży wpływ na zmniejszenie różnic w interpretowaniu i stosowaniu prawa dotyczącego żywności medycznej w UE.

Oczekiwanymi rezultatami stosowania Zawiadomienia jest wpływ na:

  • ochronę interesów konsumentów,
  • swobodny przepływ towarów w UE, oraz
  • warunki sprzyjające uczciwej działalności konkurencyjnej podmiotów branży spożywczej.

ZNACZENIE DLA FIRM

Zawiadomienie Komisji:

  • daje firmom wiedzę jakimi wytycznymi będą kierowały się właściwe urzędy w tym inspekcje oceniające prawidłowość kwalifikacji produktu,
  • pomaga w podjęciu decyzji w sprawie kwalifikacji produktu dzięki interpretacji kluczowych elementów definicji FSMP wraz z przykładami pogranicza z innymi kategoriami środków spożywczych i produktów leczniczych,
  • wskazuje jakie dowody uzasadniające poprawność kwalifikacji należy posiadać, dzięki czemu łatwiej jest opracować właściwe dossier.

Wkrótce przekażemy informacje o najbliższym szkoleniu IGI FC dedykowanym branży suplementów i FSMP.

Jeżeli już dziś potrzebujecie Państwo wsparcia przy:

  • opracowaniu dossier uzasadniającego kwalifikację FSMP,
  • zmianie kategorii,
  • etykietowaniu i reklamie FSMP,

prosimy o przesyłanie pytań na igifc@igifc.pl

Zawiadomienie Komisji w sprawie klasyfikacji żywności specjalnego przeznaczenia medycznego (2017/C 401/01) można pobrać TUTAJ