Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje na swoją skrzynkę pocztową, być na bieżąco z prawem żywieniowym oraz wiedziedź co możemy Ci zaoferować w ramach szkoleń, przyłącz sie do nas subskrybująć newsletter.

zapisz się >

Aktualności

2017-12-18 powrót

Przewodnik dot. Referencyjnych Wartości Spożycia (DRV) od EFSA

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował Raport podsumowujący prace nad Referencyjnymi Wartościami Spożycia dla składników odżywczych (ang. Dietary Reference Values [DRV] for nutrients).

Raport to zbiór podsumowań poszczególnych opinii wraz ze syntetycznymi tabelami i załącznikami. Zawiera przegląd wyników ocen naukowych prowadzonych przez EFSA, przede wszystkim w ciągu ostatnich 7 lat. Raport nie ma zastąpić oryginalnych opinii. Dlatego, w przypadku konieczności weryfikacji szczegółowych uzasadnień rekomendowane jest zapoznanie się z pełnymi opiniami, do których podane są linki.

ZNACZENIE DLA FIRM

Celem Raportu jest ułatwienie w szybkim dotarciu do informacji na temat DRV dla poziomów witamin i składników mineralnych oraz innych składników odżywczych, dzięki syntetycznym zestawieniom. Większość danych na temat poszczególnych składników była dostępna już wcześniej. Ten dokument jedynie zbiera wyniki prac EFSA na temat poziomów witamin i składników mineralnych oraz makroskładników. Jest bardzo przydatny np. przy weryfikacji górnych tolerowanych poziomów spożycia witamin i składników mineralnych dla suplementów.

DRV mają znaczenie dla określenia diety, zarówno na poziomie populacji, jak i na poziomie indywidualnym, ale także stanowią podstawę wyznaczania wartości referencyjnych w etykietowaniu żywności.

Dokument można pobrać TUTAJ