Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje na swoją skrzynkę pocztową, być na bieżąco z prawem żywieniowym oraz wiedziedź co możemy Ci zaoferować w ramach szkoleń, przyłącz sie do nas subskrybująć newsletter.

zapisz się >

Aktualności

2015-01-20 powrót

Rysunek składnika, którego nie ma w produkcie.

Orzeczenie Trybunału będzie wiążące dla wszystkich Państwo Członkowskich UE i może zmienić obecne podejście stosowane na rynku polskim.

Produkt, którego dotyczy postępowanie, to herbata owocowa wprowadzona na rynek pod fantazyjną nazwą „Felix malinowo-waniliowa przygoda”. Oznakowanie produktu zawiera liczne elementy mające znaczenie dla sprawy. Wspomniana fantazyjna nazwa, grafika przedstawiająca maliny i kwiat wanilii oraz ikona z informacją: „tylko naturalne składniki” a także napis „herbata owocowa z naturalnymi aromatami” umieszczone są w głównym polu widzenia. Z wykazu składników dowiadujemy się, że produkt zwiera m.in.: „aromat naturalny o smaku maliny” oraz „oraz aromat naturalny o smaku wanilii”. Pośród pozostałych składników nie znajdują się takie, które mogłyby wskazywać na obecność malin lub wanilii czy też składników pochodzących z tych roślin. Podana w oznakowaniu nazwa produktu, w tym wypadku nazwa opisowa, to „mieszanka herbat owocowych z naturalnymi aromatami o smaku malinowo-waniliowym”. Należy zaznaczyć, że zastosowane w produkcie aromaty nie zostały uzyskane z malin czy też z wanilii, lecz posiadają jedynie ich smaki.

Zdaniem strony skarżącej elementy oznakowania przedmiotowej herbaty mogą sugerować konsumentowi, że składnikami produktu są między innymi owoce malin oraz wanilia
i tym samym wprowadzać go w błąd odnośnie charakteru produktu. Producent odpiera zarzuty stwierdzając, że produkt jest właściwie oznakowany, ponieważ zgodnie z wymaganiami został podany wykaz składników produktu informujący konsumenta o charakterze składników  a przede wszystkim o tym, że produkt nie zawiera malin i wanilii a aromaty mają jedynie ich smak.

Czy zatem uwzględniając przepisy w zakresie znakowania żywności istotne jest, że malinowo - waniliowa herbata nie zawiera ani malin ani wanilii? W wyroku spodziewamy się odpowiedzi na pytanie czy fakt, iż obowiązkowo podaje się wykaz składników, który wiernie odzwierciedla skład produktu jest wystarczający do zapewnienia, że konsument nie zostanie wprowadzony w błąd poprzez inne niż wykaz składników elementy oznakowania?

Rozstrzygnięcia możemy spodziewać się najprawdopodobniej jeszcze w pierwszej połowie tego roku.

Jakie będą konsekwencje dla branży? Kiedy będzie można umieścić zdjęcie, rysunek itd. owocu, warzywa, orzecha itp.? Czy wyrok może spowodować konieczność zmiany etykiet? Czy będzie okres przejściowy na zmianę etykiet?

Podczas V Letniej Szkoły Prawa Żywnościowego SKŁAD OZNAKOWANIE KONTROLA ŻYWNOŚCI, która odbędzie się w dniach 26-28 maja, w specjalnie przeznaczonym na to zagadnienie warsztacie omówimy konsekwencje wyroku dla oznakowania i prezentacji żywności.

Program i broszura w załączeniu.