Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje na swoją skrzynkę pocztową, być na bieżąco z prawem żywieniowym oraz wiedziedź co możemy Ci zaoferować w ramach szkoleń, przyłącz sie do nas subskrybująć newsletter.

zapisz się >

Aktualności

2014-06-12 powrót

Nowa wartość odżywcza - kto musi ją stosować już od 13 grudnia br.?

Rozporządzenie PE i Rady nr 1169/2011 w sprawie informowania o żywności (skrót) zobowiązuje do znakowania wartością odżywczą (nowa tabela) większości opakowanych środków spożywczych począwszy od 13 grudnia 2016 r. Oznacza to, że na przygotowanie się do tej przełomowej zmiany podmioty branży spożywczej mają jeszcze sporo czasu, bo ok. 2,5 roku.

Niemniej jednak należy pamiętać o tym, że dla wielu obecnych w tej chwili na rynku produktów, ten czas na przygotowania jest o wiele krótszy - ok. pół roku.

Wynika to z faktu, iż zgodnie z okresami przejściowymi zawartymi w rozporządzeniu, jak też ze stanowiskiem Komisji Europejskiej (KE), produkty m.in.:

  • opatrzone oświadczeniami żywieniowymi i zdrowotnymi, jak również
  • wzbogacone w witaminy/składniki mineralne,

będą musiały być znakowane nową wartością odżywczą już od 13 grudnia br.

Powyższy wymóg nie wydaje się oczywisty z kilku powodów, przede wszystkim:

  • w związku z zapisem rozporządzenia 1169/2011, zgodnie z którym obowiązek zgodności deklaracji o wartości odżywczej od 13.12.14 dotyczy tylko przekazywania jej na zasadzie dobrowolności oraz
  • w związku z tym, że znakowanie wartością odżywczą w dwóch ww. przypadkach (oświadczenia i wzbogacanie) jest obowiązkowe.

Dużo wątpliwości wzbudza także znakowanie wartością odżywczą niektórych kategorii środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego (w szczególności FSMP) po 13.12.14 i z pewnością kwestia ta wymaga dogłębnego przemyślenia na etapie wymiany etykiet dla tych produktów.

Generalnie rozporządzenie nr 1169/2011 cały czas rodzi pytania i wątpliwości a prace nad niektórymi aktami wykonawczymi są opóźnione.

Oczekujemy także wciąż na publikację kolejnych odpowiedzi KE dot. kwestii problemowych zgłaszanych przez branżę.

Jednocześnie przypominamy o organizowanych przez IGI FC zamkniętych warsztatach z dostosowania etykiet produktów danej Firmy do nowych wymogów rozporządzenia nr 1169/2011.

Serdecznie zapraszamy do udziału!