Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje na swoją skrzynkę pocztową, być na bieżąco z prawem żywieniowym oraz wiedziedź co możemy Ci zaoferować w ramach szkoleń, przyłącz sie do nas subskrybująć newsletter.

zapisz się >

Aktualności

2015-03-26 powrót

Suplement diety czy FSMP - nowe przepisy, przejrzyste zasady kwalifikacji

Z raportu Komisji UE wynika, że państwa członkowskie posiadające system notyfikacji stosują wymagania określone dla PARNUTs do przeróżnych środków spożywczych, które zgrupowano na potrzeby opracowania w 30 różnych kategoriach o „specjalnym” przeznaczeniu żywieniowym.

Pierwszym krokiem w kierunku ujednolicenia rynku PARNUTs, było przyjęcie Rozporządzenia PEiR Nr 609/2013, które będzie obowiązywało w znaczącej większości od 20 lipca 2016 r. Do tego czasu produkty o specjalnym przeznaczeniu żywieniowym mogą być wprowadzane do obrotu na aktualnie obowiązujących zasadach i teoretycznie pozostawać w obrocie do czasu zakończenia okresu przejściowego. Jednak czy aby na pewno przedsiębiorcy mogą być spokojni o status i swobodny obrót swoimi produktami, szczególnie zaliczanymi do pogranicza PARNUTs i suplementów diety?

Podejście inspekcji kontrolujących już wkrótce może ulec znaczącej zmianie, ponieważ w niedługim czasie możemy spodziewać się kolejnego rozporządzenia delegowanego Komisji w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego (z ang. FSMP).

Zasadnicze założenia do projektu praktycznie są na ukończeniu (rozporządzenie powinno zostać przyjęte w terminie do 20 lipca 2015 r.). Zgodnie z przewidywaniami, projekt nowej regulacji utrzyma zasadnicze wymogi dotyczące składu FSMP, jednakże pojawią się dodatkowe zapisy dotyczące znakowania, prezentacji i reklamy oraz bezpieczeństwa tych produktów, które istotnie wpłyną na branżę.

Należy pamiętać również, że Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wkrótce przekaże do publicznych konsultacji projekt opinii, dotyczącej m.in. zasad kwalifikacji środków spożywczych do kategorii FSMP.

W rezultacie przyszłych zmian prawnych i nowych wytycznych może rozpocząć się wcześniejsze porządkowanie rynku produktów dietetycznych, szczególnie tych w stosunku do których inspekcje zgłaszały wątpliwości już na etapie powiadomienia o wprowadzeniu do obrotu.

  • Jak wnioski z opinii EFSA wpłyną na rynek FSMP?
  • W jakich przypadkach uda się utrzymać status FSMP do końca okresu przejściowego?
  • Co dalej z witaminami, probiotykami i składnikami roślinnymi w roli produktów  dietetycznych dla niemowląt, dzieci i dorosłych?
  • Jakie zmiany nastąpią w zakresie znakowania i reklamy FSMP?
  • Czy przepisy wymuszą zmiany u dostawców surowców i półproduktów?

O tych i wielu innych zagadnieniach będziemy dyskutować podczas najbliższych warsztatów szkoleniowych pt.: „Projektowanie Suplementów Diety”, na które serdecznie zapraszamy w dniach 18-19 czerwca 2015 r. Program ramowy i informacje organizacyjne dostępne na naszej stronie internetowej.