Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje na swoją skrzynkę pocztową, być na bieżąco z prawem żywieniowym oraz wiedziedź co możemy Ci zaoferować w ramach szkoleń, przyłącz sie do nas subskrybująć newsletter.

zapisz się >

Aktualności

2015-04-24 powrót

Nowe wytyczne w sprawie GMO - więcej swobody dla Państw Członkowskich

Ze względu na przeważającą we Wspólnocie niechęć państw członkowskich do żywności i pasz GMO Komisja zdecydowała o wprowadzeniu zmian i zwiększenia swobody w procesie decyzyjnym poszczególnych krajów UE w sprawie ograniczania lub zakazywania GMO na swoim terytorium.Wniosek, który przyjęła Komisja jest jasnym sygnałem, że UE uwzględnia wątpliwości społeczeństwa w sprawie GMO. Wytyczne są swego rodzaju kompromisem pomiędzy unijnym systemem zatwierdzania, a swobodą P.Cz. w zakresie podejmowania decyzji o zakazie GMO na terenie swojego Państwa. Obecny system funkcjonujący w UE, który nie ulegnie zmianie, oparty jest na badaniach naukowych i przepisach dotyczących znakowania, umożliwiając konsumentom świadomy wybór. Nowością będzie możliwość podejmowania decyzji przez poszczególne P.Cz. czy włączą dane GMO do obrotu w swoim Państwie. Dla zapewnienia jednolitego systemu zarządzania ryzykiem P. Cz. Będą zobowiązane do wykazania, że wyłączenie stosowania GMO jest zgodne z prawem unijnym. Ocenie będzie podlegać również poziom ryzyka dla zdrowia, zwierząt lub dla środowiska.

W tej sprawie Komisja przedstawiła jednocześnie projekt rozporządzenia, który zostanie rozpatrzony w Parlamencie Europejskim. O dalszych etapach prac będziemy Państwa informować za pośrednictwem naszego newslettera.

Osoby zainteresowane ww. projektem prosimy o kontakt z biurem igifc@igifc.pl .