Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje na swoją skrzynkę pocztową, być na bieżąco z prawem żywieniowym oraz wiedziedź co możemy Ci zaoferować w ramach szkoleń, przyłącz sie do nas subskrybująć newsletter.

zapisz się >

Aktualności

2015-06-30 powrót

Porozumienie w sprawie projektu rozporządzenia dotyczącego nowej żywności

W dniu 25 czerwca 2015 r. podczas posiedzenia Komisji PE ENVI (Komisja ds. Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności), po długich negocjacjach z przedstawicielami łotewskiej prezydencji, parlamentarzyści poparli większością głosów projekt rozporządzenia w sprawie nowej żywności i nowych składników.

Ostatnim krokiem zmierzającym do przyjęcia wypracowanych zapisów będzie głosowanie w Parlamencie Europejskim podczas jednego z posiedzeń plenarnych, które odbędą się po wakacjach we wrześniu lub październiku.

Kwestie problemowe, które nie pozwoliły na szybsze wypracowanie porozumienia dotyczyły włączenia do projektu zapisów związanych z żywnością pochodzącą z klonowanych zwierząt, zasadą ostrożności oraz kontrolą nanomateriałów i ograniczeniem testów na zwierzętach.

Uproszczenie i doprecyzowanie obszarów nieuregulowanych w aktualnie obowiązującym rozporządzeniu Nr 258/97 ma stanowić impuls i zachętę dla przedsiębiorców do wprowadzania innowacji w branży spożywczej.

Dodatkowo włączenie do przepisów projektowanego rozporządzenia nowej procedury autoryzacji żywności pochodzącej z państw trzecich, powinno korzystnie wpłynąć na zniesienie barier występujących w międzynarodowym handlu żywnością.