Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje na swoją skrzynkę pocztową, być na bieżąco z prawem żywieniowym oraz wiedziedź co możemy Ci zaoferować w ramach szkoleń, przyłącz sie do nas subskrybująć newsletter.

zapisz się >

Aktualności

2015-10-13 powrót

Zmiany w Rozporządzeniu 1924/2006

Krótkie przypomnienie

Profile to progi zawartości wybranych składników odżywczych (powszechnie uznawanych za niekorzystne dla zdrowia: tłuszcze nasycone, sól, cukier), powyżej których nie jest możliwe stosowanie oświadczeń, lub możliwe warunkowo. Termin na przyjęcie profili minął w 2009 roku. Jakie potencjalne zmiany wprowadziłyby profile do obecnych praktyk? Np. nie byłoby możliwe stosowanie oświadczeń zdrowotnych w oznakowaniu cukierków z dodatkiem witamin (z przekroczonym progiem zawartości cukru).

Lista PENDING przestanie istnieć

Oprócz profili przedmiotem oceny będzie również sytuacja dotycząca oświadczeń dla składników roślinnych. Około 2000 treści czeka na rozpatrzenie przez EFSA i Komisję Europejską (znajdują się one  na liście (z ang.) Pending). Ocena ma służyć odpowiedzi na pytanie czy konieczna jest ewaluacja przepisów wspólnotowych dotyczących składników roślinnych. Jak wynika z dokumentu nie będzie ona dotyczyła wyłącznie stosowania oświadczeń ale również zasad stosowania preparatów roślinnych i problemu określania kategorii produktu ze względu na zawartość składnika roślinnego (kwestia pogranicza: suplement – lek).

Kolejne kroki

Należy się spodziewać, że po dokonaniu oceny, Komisja Europejska przedłoży projekt zmian Rozporządzenia 1914/2006 w zakresie oświadczeń dla składników roślinnych oraz stosowania profili składników odżywczych.

Prace nad oceną ruszają już za 2.5 miesiąca, w styczniu 2016 r.