Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje na swoją skrzynkę pocztową, być na bieżąco z prawem żywieniowym oraz wiedziedź co możemy Ci zaoferować w ramach szkoleń, przyłącz sie do nas subskrybująć newsletter.

zapisz się >

Aktualności

2016-03-01 powrót

Bioprzyswajalny, zwiększa absorpcję, biodostępny, bioaktywny- zasady stosowania

Reklamy suplementów diety odnoszące się do bioprzyswajalności, absorpcji, biodostępności, bioaktywności czy też wpływu na wchłanianie składników są bardzo popularne.

Powyższe informacje prezentowane są na różne sposoby. Czasami jest to wyłącznie wskazanie cechy składnika, innym razem opis procesu. Kwalifikacja tych treści do właściwej kategorii jest kluczowa, ponieważ determinuje warunki ich stosowania.

  • Jeśli są oświadczeniami - należy je stosować zgodnie z wymogami Rozporządzenia 1924/2006 w sprawie oświadczeń zdrowotnych i żywieniowych.
  • Jeśli są treściami dobrowolnymi lecz jednocześnie niespełniają definicji oświadczeń - ich stosowanie musi być zgodne przede wszystkim z art. 36 Rozporządzenia 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności. Oznacza to również uzasadnienie w postaciu odpowiednich dowodów naukowych.

Wśród dozwolonych oświadczeń zdrowotnych znajdują się oświadczenia dotyczące wchłaniania składników odżywczych (np. witamina D pomaga w prawidłowym wchłanianiu/wykorzystywaniu wapnia i fosforu). Jednocześnie odrzucone zostało oświadczenie dotyczące wpływu tłuszczów na prawidłowe wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Ponadto, Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) uważa, że absorpcja składników odżywczych to oświadczenie niespecyficzne, a w innym przypadku informacje dotyczące bioprzyswajalności uznaje za treści niepodlegające pod Rozporządzenie 1924/2006.

  • Jak zatem sprawdzić, do której kategorii należy treść, którą chcemy zastosować w reklamie i oznakowaniu suplementu diety lub środka spożywczego z innej kategorii?
  • Jakie kryteria trzeba koniecznie uwzględnić?
  • Jakimi dowodami naukowymi należy dysponować?
  • Jak można modyfikować treść dozwolonego oświadczenia?
  • W jaki sposób sformułować oświadczenie niespecyficzne, aby miało ten sam sens dla konsumenta jak oświadczenie dozwolone?


Na powyższe pytania odpowiemy podczas wykładu: Oświadczenia – aktualne informacje i wskazówki dotyczące stosowania - studium przypadku, który odbędzie się w ramach VI Letniej Szkoły Prawa Żywnościowego 7-8-9 czerwca w Pałacu Zdunowo.

Wykłady dotyczące oświadczeń i znakowania wartością odżywczą zostały podzielone na dwie grupy: Suplementy i inne kategorie środków spożywczych. Dzięki temu, będziemy mogli idealnie dopasować studium przypadku do oczekiwań Uczestników.

Ponadto miło nam poinformować, że na życzenie zgłoszonych już Uczestników VI LSPŻ dodajemy również fakultatywny wykład WSTĘP DO OŚWIADCZEŃ, dla osób, które chciałyby odświeżyć podstawy związane ze stosowaniem oświadczeń.

Zostało: 10 miejsc dla Uczestników i 4 pokoje w Pałacu Zdunowo.
Wyłącznie do 16 marca możliwość uzyskania rabatu do 27%.

Szczegóły TUTAJ
Na stronie głównej IGIFC można również obejrzeć film z V Letniej Szkoły Prawa Żywnościowego.