Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje na swoją skrzynkę pocztową, być na bieżąco z prawem żywieniowym oraz wiedziedź co możemy Ci zaoferować w ramach szkoleń, przyłącz sie do nas subskrybująć newsletter.

zapisz się >

Aktualności

2016-03-16 powrót

Kolejny ważny wyrok TSUE kształtujący praktykę stosowania oświadczeń

Oświadczenia pozytywnie ocenione przez EFSA i jednocześnie uznane przez Komisję za niezgodne z ogólnie przyjętymi zasadami żywieniowymi.

W dzisiejszym wyroku (16 marca) Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił skargę Spółki Dextro Energy GmbH & Co. KG dotyczącą odrzucenia oświadczeń zdrowotnych. 

Ww. Spółka ubiegała się o autoryzację 5 oświadczeń zdrowotnych dotyczących wpływu spożycia glukozy na zdrowie (w tym wpływu glukozy na aktywność sportową). Pomimo pozytywnej opinii EFSA Komisja Europejska odmówiła udzielenie zezwolenia na stosowanie oświadczeń argumentując swoje stanowisko w następujący sposób (wybrane argumenty):

  • Stosowanie takiego oświadczenia zdrowotnego mogłoby jednak nieść ze sobą sprzeczne i niejasne przesłanie dla konsumentów, ponieważ zachęcałoby do spożywania cukrów, w odniesieniu do których na podstawie powszechnie przyjętych zaleceń [opinii] naukowych organy krajowe i międzynarodowe informują konsumentów, że ich spożycie powinno zostać zmniejszone [zalecają zmniejszenie spożycia]
  • Nawet gdyby to oświadczenie zdrowotne miało być dopuszczone tylko w szczególnych warunkach użycia lub uzupełnione dodatkowymi stwierdzeniami lub ostrzeżeniami, nie byłoby to wystarczające, by zmniejszyć dezorientację konsumentów, i w związku z tym nie należy udzielić zezwolenia na stosowanie przedmiotowych oświadczeń”.

W efekcie postępowania skarga została oddalona w całości. Oświadczenia są odrzucone i nie mogą być stosowane. Warto zaznaczyć, że produkty Spółki składają się głównie z glukozy.

ZNACZENIE DLA FIRM

Wyrok w sprawie T 100/15 podkresla szczególne znaczenie ogólnych wymagań dotyczących stosowania oświadczeń zawartych w artykułach 3, 5 i 6 Rozporządzenia 1924/2006. Ma on znaczenie zarówno dla samego stosowania oświadczeń jak i dla przygotowywania wniosków o autoryzację oświadczeń.

[Jeśli mają Państwo pytania związane z przygotowaniem wniosku o autoryzację oświadczenia zdrowotnego prosimy o kontakt igifc@igifc.pl. IGIFC posiada doświadczenie w przygotowaniu wniosków]

KOLEJNE ODRZUCONE OŚWIADCZENIA ZDROWOTNE

Jednocześnie w dzisiejszym (16 marca) Dzienniku Urzędowym UE zostały opublikowane dwa rozporządzenia odrzucające kolejne oświadczenia zdrowotne:

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2016/371 z dnia 15 marca 2016 r. w sprawie odmowy udzielenia zezwolenia na niektóre oświadczenia zdrowotne dotyczące żywności inne niż odnoszące się do zmniejszenia ryzyka choroby oraz rozwoju i zdrowia dzieci (art. 13.5)

  • Beta-alanina zwiększa wydolność podczas krótkich i bardzo intensywnych ćwiczeń fizycznych
  • Beztłuszczowe jogurty i mleko fermentowane z żywymi kulturami jogurtowymi z dodatkiem witaminy D i bez dodatku cukru pomagają zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej, w tym tłuszczu trzewnego, w ramach diety o obniżonej wartości energetyczne
  • Beztłuszczowe jogurty i mleko fermentowane z żywymi kulturami jogurtowymi z dodatkiem witaminy D i bez dodatku cukru pomagają utrzymać beztłuszczową masę ciała (mięśnie i kości) w ramach diety o obniżonej wartości energetycznej
  • Teestar™ obniża poziom glukozy we krwi

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2016/372 z dnia 15 marca 2016 r. w sprawie odmowy udzielenia zezwolenia na oświadczenie zdrowotne dotyczące żywności i odnoszące się do zmniejszenia ryzyka choroby  (art.14.1.a)

  • Wykazano, że likopen L-tug obniża/redukuje poziom cholesterolu we krwi. Wysoki poziom cholesterolu jest czynnikiem ryzyka rozwoju choroby wieńcowej serca.