Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje na swoją skrzynkę pocztową, być na bieżąco z prawem żywieniowym oraz wiedziedź co możemy Ci zaoferować w ramach szkoleń, przyłącz sie do nas subskrybująć newsletter.

zapisz się >

Aktualności

2016-04-07 powrót

Czy „IZOTONIK” i „NAPÓJ ENERGETYCZNY” to oświadczenia?

Napoje energetyczne i izotoniki to produkty powszechnie dostępne na rynku. Ich nazwy, nazwy fantazyjne, opisy zawierają ogromną ilość informacji na temat cech i właściwości tych środków spożywczych. Wspominają o nawadnianiu, pobudzaniu, uzupełnianiu składników mineralnych, osmolarności, dostarczaniu elektrolitów bądź „szybkim i efektywnym wchłanianiu składników odżywczych”. 

Jakie są zasady stosowania tego typu treści?

Zasady stosowania zależą od tego jak je zakwalifikujemy oraz od tego czy odnoszą się do oznakowania środków spożywczych ogólnego spożycia czy może innej kategorii.

Rozporządzenie 609/2013, które zmienia obecne ramy prawne dotyczące żywnosci specjalnego przeznaczenia żywieniowego, i które zacznie być stosowane mniej więcej za 3 miesiące, wprowadzi małą rewolucję w oznakowaniu izotoników oraz innych napojów zaspokajających zapotrzebowanie organizmu przy intensywnym wysiłku fizycznym, zwłaszcza sportowców.

„Izotonik” w zależności od kontekstu użycia może być oświadczeniem zdrowotnym lub żywieniowym, co potwierdzają stanowiska urzędów Państw Członkowskich UE.

  • Jak zatem zmieni się sytuacja w lipcu tego roku?
  • Czy będzie można stosować określenie „izotonik” i „napój energetyczny” ?
  • Jeśli tak, to na jakich zasadach?
  • Czy istotnym jest fakt, że dane określenie jest używane jako nazwa lub nazwa fantazyjna?
  • A jeśli określenia są tylko po angielsku?
  • Jakie oświadczenia można będzie stosować od lipca 2016?
  • Jak powinny zmienić się etykiety, strony internetowe i reklamy napojów dla sportowców i energetyków?
  • Jakie ostrzeżenia należy uwzględnić na etykiecie?
  • Testimonial advertising – jakie są zasady stosowania reklamy polecającej z udziałem sportowców?

 

Na powyższe pytania odpowiemy podczas szkolenia ENERGETYKI, IZOTONIKI I ŻYWNOŚĆ DLA SPORTOWCÓW– skład, oznakowanie, zmiany w przepisach, które odbędzie się 18 maja w Warszawie.

Podczas szkolenia oprócz informacji o znakowaniu, reklamie i prezentacji przedstawimy również najważniejsze kwestie związane ze składem i wprowadzaniem do obrotu produktów tych kategorii. 

 

Tylko do 14 kwietnia (czwartek) możliwość uzyskania do 25% rabatu.

Szczegóły i formularz zgłoszeniowy znajdują się TUTAJ