Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje na swoją skrzynkę pocztową, być na bieżąco z prawem żywieniowym oraz wiedziedź co możemy Ci zaoferować w ramach szkoleń, przyłącz sie do nas subskrybująć newsletter.

zapisz się >

Aktualności

2016-04-12 powrót

Ostatnie 100 dni dietetycznych produktów dla sportowców

Już 20 lipca rozpocznie się stosowanie większości przepisów Rozporządzenia 609/2013. Dla branży oznacza to konieczność dostosowania się do nowych wymagań.

CO SIĘ ZMIENI?

W przypadku „środków spożywczych zaspokajających zapotrzebowanie organizmu przy intensywnym wysiłku fizycznym, zwłaszcza sportowców”, Komisja Europejska nie zaproponowała nowych, szczegółowych regulacji prawnych, pozostawiając sprawę branży i krajom członkowskim.

Wprowadzanie na rynek nowych środków spożywczych opatrzonych terminem „dietetyczny” po 20 lipca br. będzie niezgodne z przepisami. Jednak to nie będzie jedyna zmiana jaka dotknie branżę tzw. żywności dla sportowców.

Produkty te z punktu widzenia przepisów nie będą już uważane za „wyjątkowe”. Uchylenie Dyrektywy w sprawie środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, pozbawi branżę możliwości stosowania różnych odstępstw (skład, znakowanie), charakterystycznych dla produktów dietetycznych. Podstawy prawne dla tych produktów w zakresie składu, wprowadzania na rynek i reklamy, będą stanowić ogólne przepisy prawa żywnościowego.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZMIAN?

Ze względu na powyższe dla wielu produktów jeszcze przed 20 lipca tego rou, kluczowe będzie sprawdzenie zgodności z ogólnymi przepisami dotyczącymi składu, oznakowania, prezentacji i reklamy. Najczęściej pojawiające się pytania związane ze zmianami to:

  • Czy mój produkt po zmianie przepisów powinien być suplementem diety?
  • Jak kwalifikacja produktu wpłynie na formalności dot. wprowadzenia na rynek?
  • Które dodatki mogę stosować w produkcie po 20 lipca?
  • Czy odżywka białkowa może być suplementem diety czy żywnością wzbogaconą?
  • Czy po 20 lipca muszę zawiadomić GIS: o zmianie kwalifikacji, zakończeniu wprowadzania do obrotu lub zgłosić nowe powiadomienie?
  • Co zrobić w sytuacji, kiedy produkt nie spełnia wymagań dotyczących minimalnych poziomów zawartości witamin i co planuje z tym zrobić Komisja Europejska?
  • Ile kofeiny można dodawać do żywności w Polsce, a jak jest w innych krajach UE?
  • Kiedy według nowych przepisów muszę zgłaszać napój energetyczny do GIS?
  • Jak zaktualizować informacje w internetowej sprzedaży produktów dla sportowców i energetyków po 20 lipca?

Najważniejsze zagadnienia dotyczące żywności dla sportowców omówimy 18 maja 2016 r. podczas szkolenia - ENERGETYKI, IZOTONIKI I ŻYWNOŚĆ DLA SPORTOWCÓW – skład, oznakowanie, zmiany w przepisach (WIĘCEJ INFORMACJI).

Tylko do 14 kwietnia istnieje możliwość uzyskania do 25% rabatu na udział w szkoleniu.

ZAPRASZAMY!