Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje na swoją skrzynkę pocztową, być na bieżąco z prawem żywieniowym oraz wiedziedź co możemy Ci zaoferować w ramach szkoleń, przyłącz sie do nas subskrybująć newsletter.

zapisz się >

Aktualności

2016-06-14 powrót

Finał dyskusji na temat oświadczeń dot. kofeiny i znakowania napojów energetycznych

Finał dyskusji na temat oświadczeń dot. kofeiny i znakowania napojów energetycznych

Jutro (15 czerwca 2016 r.) w Parlamencie Europejskim (Komitecie ENVI) odbędzie się głosowanie w sprawie projektu Rozporządzenia Komisji zezwalającego na autoryzację oświadczeń dla kofeiny. Prawdopodobny jest scenariusz, że oświadczenia zostaną odrzucone.

Krótkie wprowadzenie

Przypomnijmy, że oświadczenia dla kofeiny pomimo pozytywnych opinii EFSA nie zostały dozwolone do stosowania ze względu na obawy związane z negatywnym wpływem na zdrowie spożycia produktów z kofeiną. Oświadczenia ta znajdują się obecnie na liście PENDING. W trakcie wieloletnich prac nad tymi oświadczeniami wprowadzono również obowiązkowe ostrzeżenia, które muszą pojawić się w oznakowaniu produktów zawierających kofeinę (Rozporządzenia 1169/2011).

Na czym polega problem?

Wielu Przedstawicieli PE jest przeciwnych przyjęciu Rozporządzenia, ponieważ uważają oni, że ze względu na charakterystyczny dla napojów energetycznych wysoki poziom cukru nie jest stosowne, aby były one opatrzone jakimikolwiek oświadczeniami zdrowotnymi.