Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje na swoją skrzynkę pocztową, być na bieżąco z prawem żywieniowym oraz wiedziedź co możemy Ci zaoferować w ramach szkoleń, przyłącz sie do nas subskrybująć newsletter.

zapisz się >

Aktualności

2018-12-04 powrót

Bardzo proste obliczanie referencyjnych wartości spożycia - kalkulator EFSA online

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) udostępnił interaktywne narzędzie, które umożliwia szybkie obliczanie referencyjnych wartości spożycia (z ang. Dietary Reference Values) w odniesieniu do energii, mikro- i makroskładników odżywczych (tłuszcze, węglowodany, błonnik, białko oraz 14 witamin i 13 składników mineralnych) oraz wody.

Kalkulator oblicza wartości referencyjne zalecane konsumentom różnej płci oraz w różnym wieku na podstawie informacji pobranych z 30 opinii EFSA opublikowanych w ostatnich latach.

Kalkulator może być pomocny specjalistom żywienia człowieka oraz pracownikom służby zdrowia. Firmom branży spożywczej i Państwowej Inspekcji Sanitarnej kalkulator EFSA przyda się np. do określania maksymalnych poziomów zawartości witamin i składników w suplementach diety.

Informacje dotyczące normy spożycia i górnego bezpiecznego poziomu pobrania poszczególnych składników odżywczych to kluczowe dane, które należy brać pod uwagę na przykład przy ustalaniu maksymalnych poziomów zawartości witamin i składników mineralnych obecnych w zalecanej do spożycia dziennej porcji suplementu diety.

Kalkulator dostępny jest na stronie EFSA TUTAJ