Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje na swoją skrzynkę pocztową, być na bieżąco z prawem żywieniowym oraz wiedziedź co możemy Ci zaoferować w ramach szkoleń, przyłącz sie do nas subskrybująć newsletter.

zapisz się >

Aktualności

2019-04-26 powrót

Jaki jest sens dodawania 0,5% mango do aromatyzowanej zielonej herbaty o smaku mango?

 

Co przyciąga uwagę konsumenta? Patrząc na opakowania produktów na pułkach sklepowych można dojść do wniosku, że producenci wierzą, że dobrze sprzeda się produkt, który obiecuje, że jest bez laktozy, glutenu, aflatoksyn, glutaminianu sodu, substancji dodatkowych, sztucznych barwników, cukru, oleju palmowego. No i że jeszcze jest bezkompromisowej jakości oraz o odpowiedni dla wegan. Wkrótce zapewne pojawią się informacje, że nie zawiera mikroplastiku i jest SUSTAIN.

Etykieta i reklama są świetnym nośnikiem informacji o cechach produktu i dzięki nim można przekazać konsumentowi czym wyróżnia się produkt i dlaczego on powinien być przez konsumenta wybrany spośród wielu innych. Można taką praktykę stosować, jednak bezwzględnie w zgodzie z przepisami. To nie jest jednak proste zadanie, bo przepisów dużo i się zmieniają, wyroków coraz więcej, konkurencja ma nowe świetne pomysły, marketing naciska, inspekcja kontroluje i jeszcze startupy zarzucają rynek innowacyjnymi pomysłami.Ważnym elementem wielu kategorii produktów niezmiennie od wielu lat są „soczyste” grafiki prezentujące – no właśnie – smak produktu czy składnik?

  • Jaki sens ma dodawanie znikomej - bez znaczenia dla cech organoleptycznych produktu - ilości składnika? Czy taka praktyka jest zgodna z przepisami?
  • Jak podejście inspekcji, niektóre stanowiska i wytyczne oraz wyroki mogły przyczynić się do praktyk na rynku, które w efekcie mogą być uznane za naruszające przepisy?
  • Dla kogo piszemy etykiety? Dla inspektora czy dla konsumenta?

Odliczamy już dni, żeby podczas IX Letniej Szkoły Prawa Żywnościowego dyskutować z Uczestnikami i Ekspertami prawa żywnościowego na te tematy!  

Z ogromną przyjemnością informujemy, że IX LSPŻ po raz kolejny została objęta patronatem Prezesa UOKIK!

IX LSPŻ odbędzie się w dniach 4-6 czerwca w Pałacu Zdunowo. SZCZEGÓŁY