Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje na swoją skrzynkę pocztową, być na bieżąco z prawem żywieniowym oraz wiedziedź co możemy Ci zaoferować w ramach szkoleń, przyłącz sie do nas subskrybująć newsletter.

zapisz się >

Aktualności

2018-10-02 powrót

„May contain” w USA

Dzisiaj, podczas szkolenia zorganizowanego przez POLBISCO -  Stowarzyszenie Polskich Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych, Izabela Tańska – Doradca ds. Prawa Żywnościowego IGIFC wygłosiła wykład dotyczący znakowania żywności na rynek US. W szkoleniu wzięło udział kilkudziesięciu przedstawicieli branży.

Oprócz przeglądu podstawowych wymagań związanych z deklaracją obowiązkowych treści na etykiecie, a także sposobem ich prezentacji, szczególna uwaga została poświęcona dwóm zagadnieniom.

  • Pierwsze z nich to zmiany w zakresie przepisów regulujących znakowanie wartością odżywczą, które będą stosowane w US za 15 miesięcy czyli od 1 stycznia 2020 r. Omówione zostały w szczególe zmiany w zakresie prezentacji danych, składników deklarowanych, zasad wyliczania wartości, zasad zaokrąglania, zasad obliczania serving size (porcji), zmian w zakresie RACC.

 

  • Druga ogromnie ważna kwestia, która stwarza wiele problemów nie tylko w przypadku żywności wprowadzanej na rynek US, ale także w przypadku żywności wprowadzanej do obrotu w Polsce dotyczy alergenów a dokładnie zasad deklaracji ostrzeżenia „may contain [może zawierać]…”. Podczas wykładu zostały omówione przykłady kiedy należy zastosować „may contain:” a kiedy „contains: ”. Wskazano także zależność pomiędzy wdrażaniem wymagań uregulowanych przez FSMA a deklaracją alergenów. Omówiono konsekwencje wynikające z nieprawidłowej deklaracji alergenów i podejście FDA.

Podczas szkolenia na podstawie przykładów z rynku omówione zostały także aktualne trendy w zakresie treści marketingowych stosowanych w oznakowaniu i reklamie żywności na rynku US, w tym: podkreślanie braku składników genetycznie modyfikowanych (GMO FREE) oraz podkreślanie „prostego” składu produktów.

 

To be continued…