Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje na swoją skrzynkę pocztową, być na bieżąco z prawem żywieniowym oraz wiedziedź co możemy Ci zaoferować w ramach szkoleń, przyłącz sie do nas subskrybująć newsletter.

zapisz się >

Aktualności

2018-04-25 powrót

Znakowanie i oświadczenia

W szkoleniu Znakowanie i Oświadczenia, które odbyło się 27 marca uczestniczyło prawie 50 osób reprezentujących firmy branży spożywczej oraz inspekcje kontrolujące znakowanie żywności.

Szkolenie było organizowane przez IGI Food Consulting i poprowadzone przez doradców IGIFC Izabelę Tańską i Joannę Olszak (więcej o doradcach IGIFC TUTAJ).

Omówione zostały m.in. następujące zagadnienia:

  • zasady tworzenia nazw środka spożywczego,
  • deklarowanie alergenów a szczególnie czy można powtarzać informację o nich na zasadzie dobrowolności,
  • kiedy można napisać, że produkt nie zawiera zbóż,
  • przypadkowa i nieunikniona zawartość alergenów,
  • pojęcie śladowej ilości,
  • znakowanie miejscem pochodzenia,
  • granice między oświadczeniami nieswoistymi i specyficznymi na przykładach: Detox, FIT, na odchudzanie, zdrowie serca, SUPERFRUIT” „SUPERFOOD” itd.

Bardzo dużo pytań dotyczyło kwestii: który produkt można określić jako proteinowy? Omówiliśmy ją na podstawie przykładów z rynku i przedstawiliśmy jakie warunki produkt powinien spełniać, żeby móc go w ten sposób określić. Warto pamiętać, że stosowanie oświadczeń zarówno żywieniowych i zdrowotnych jest możliwe nie tylko po spełnieniu warunków stosowania oświadczenia, ale także przy uwzględnieniu wielu innych istotnych elementów np. czy zastosowane oświadczenie nie wprowadza konsumenta w błąd i czy nie wyróżnia danego produktu w sposób naruszający przepisy prawa żywnościowego. Niezbędna jest w tym przypadku analiza obejmująca podobne produkty dostępne na rynku.

Szkolenie zakończyliśmy omówieniem uregulowań dla modnego obecnie trendu czyli podkreślania „rzemieślniczego” charakteru produktów i sposobów ich wytwarzania. Niektóre Państwa Członkowskie UE np. Belgia i Hiszpania wprowadziły krajowe wytyczne i przepisy dotyczące tego określenia.

Ze względu na fakt, że stale otrzymujemy zapytania o kolejne terminy szkolenia „Oświadczenia i Znakowanie” w tym roku, uprzejmie informujemy, że istnieje możliwość przeprowadzenia szkolenia zamkniętego na życzenie firmy lub stowarzyszeń branżowych. Osoby zainteresowane prosimy o wiadomość na igifc@igifc.pl .